Maegan Azpiazu

 

The Academy swimming teams had a stellar showing at the 2019 South Florida Middle School Conference Championships (SFMSC) on October 17, as both the boys and girls squads came away victorious. 

Girls’ Swimming SFMSC Results
Gulliver 159, Ransom 93, Westminster Christian 53, Carrollton 32, Miami Country Day 95, Riviera Prep 8

The following student-athletes helped guide the Raiders to victory with their performances in the pool:

200 Yard Medley Relay

1st Place: Giovanna Musiello ‘25, Reese Rosenthal ‘25, Elyse Wood ‘25, Mariah Milano ‘25 (2:00.36)

200 Yard Freestyle

1st Place: Sofia Ciperski ‘25 (2:19.24)

100 Yard IM

1st Place: Giovanna Musiello ‘25 (1:04.85), 2nd Place: Reese Rosenthal ‘25 (1:08.13)

50 Yard Freestyle

1st Place: Mariah Milano ‘25 (29.05)

50 Yard Butterfly

2nd Place: Elyse Wood ‘25 (28.88), 3rd Place: Sofia Ciperski ‘25 (31.40)

100 Yard Freestyle

1st Place: Mariah Milano ‘25 (103.17), 2nd Place: Isabella Egea ‘25 (1:04.96)

50 Yard Backstroke

1st Place: Giovanna Musiello ‘25 (30.57), 2nd Place: Elyse Wood ‘25 (32.93)

50 Yard Breaststroke

1st Place: Reese Rosenthal ‘25 (34.01)

200 Yard Freestyle Relay

1st Place: Carmela Russell ‘24, Reese Rosenthal ‘25, Elyse Wood ‘25, Isabel Deutschman ‘26 (1:52:40)

---

Boys’ Swimming SFMSC Results
Gulliver 172, Ransom 103, Miami Country Day 95, Riviera Prep 65, Westminster Christian 42

The following student-athletes helped guide the Raiders to victory with their performances in the pool:

200 Yard Medley Relay

1st Place: Santiago Ljopen ‘24, Juanfrancisco Gudino ‘25, Eduardo Kingston ‘24, Lorenzo Jaime '24 (2:04.75)

200 Yard Freestyle

1st Place: Eduardo Kingston ‘24 (2:12.21), 2nd Place: Patrick Gardner ‘25 (2:27.58)

100 Yard IM

1st Place: Juanfrancisco Gudino ‘25 (1:06.63), 3rd Place: Santiago Ljopen ‘24 (1:13.93)

100 Yard Freestyle

1st Place: Lorenzo Jaime ‘24 (1:00.91)

50 Yard Backstroke

1st Place: Santiago Ljopen ‘24 (33.95), 3rd Place: Alberto Escobedo ‘25 (37.39)

50 Yard Breaststroke

1st Place: Juanfrancisco Gudino ‘25 (33.00), 2nd Place: Lorenzo Jaime ‘24 (35.87)

200 Yard Freestyle Relay

1st Place: Juanfrancisco Gudino ‘25, Lucas Alva ‘24, Eduardo Kingston ‘24, Lorenzo Jaime ‘24 (1:48.20)

---

Girls Team Members: Eva Al Ameri Bousquet '26, Eden Alfi '25, Elinor Alfi '24, Olivia Bueno '25, Fernanda Cerqueira '26, Sofia Ciperski '25, Isabella Deutschman '26, Isabella Egea Guimares '25, Julia Fogel '25, Heloisa Gerard Amorim '25, Ali Jivani '25, Sophia Kingston '26, Vera Lopresti '25, Lucia Lundeberg '24, Mariah Milano '25, Giovanna Musiello '25, Isabella Pedraja '26, Reese Rosenthal '25, Carmela Russell-Lasalandra '24, Elizabeth Sheehan '26, Summer Smyth '26, Elyse Wood '25.

Boys Team Members: Lucas Alva '24, Matthew Bahniuk '24, Dimarco Benjamin '26, Giovanni Bernile '24, Antonio Boucas '26, Alberto Escobedo '25, Justin Fieler '24, Dylan Freeman '26, Patrick Gardner '25, Juanfrancisco Gudino '25, Stefano Haddad '25, Juan Sebastian Ibarra '26, Lorenzo Jaime Luna '24, Eduardo Kingston '24, Nikita Kudrin '24, Danilo Lacayo '26, Santiago Ljoen '24, Larcan Molloy '25, Gabriel Munk ‘25, Max Neonakis '24, Sebastian Piedra '26, Luciano Pinilla '26, Andres Posada '25, Sebastian Prusky '24, Andre Rego '25, Andres Schmidt '24, Jonas Schoenwald '26, Tobias Schoenwald '24, David Tabatchnik '25, Nolan Wu '24.

Coaches: Lynnette Hudnell, Hunter Pelletier ‘13

 

More from the Newsroom